Magic The Gathering Arena – Váš vstup do digitálneho sveta MTG

Wizard of the Coast posunul svoju populárnu kartovú hru do digitálneho sveta s Magic The Gathering Arena. Hra je bezplatná, je ju možné hrať bez toho, aby si musel utrácať. Disponuje rovnakými pravidlami ako jej fyzická kartová mutácia, takže jej základom sú karty a balíčky a je ju možné hrať v rôznych režimoch. Otvorme spolu digitálny svet fantasy a kúziel Magic The Gathering.  

Magic The Gathering Arena

Či už hrávaš Magic The Gathering fyzicky, alebo iba hľadáš niečo na zabitie voľného času Magic The Gathering Arena môže byť dokonalým spoločníkom. Samotná hra môže občas pôsobiť skľučujúco, no časom prídeš na jej čaro. Ako vôbec začať? Ako sa pohybovať v grafickom rozhraní a ako si hru začať naozaj užívať? 

 

 

Čo je Magic The Gathering Arena? 

Magic The Gathering Arena

Magic The Gathering Arena alebo MTG Arena je digitálna verzia hry Magic The Gathering. Oficiálne bola spustená 26. septembra 2019. Ide o súťažnú kartovú hru, kde hráči môžu zbierať karty z obrovskej knižnice aktualizovanej každých pár mesiacov o nové kúsky. Týmto spôsobom môžu hráči neustále skúmať nové mechanizmy a synergie, zbierať nové karty a hrať náročné zápasy s veľkou diverzifikáciou a komplexnosťou. 

Hráči fyzickej verzie si na Arenu zvyknú veľmi rýchlo. Sú v nej rovnaké karty, pravidlá a mechaniky, na ktoré sú zvyknutí z predchádzajúcich hier MTG. Existuje však zopár rozdielov.  

Tabletop Magic The Gathering turnaje využívajú systém najlepších troch a je úplne bežné, že medzi zápasmi svoje balíčky môžu akokoľvek upravovať. V Arene sa berú štatistiky z každého zápasu. To znamená, že budú jednotlivé udalosti často jednoduchšie, ako v prípade štandardných stolových zápasov.  

Magic The Gathering Arena má zavedený špeciálny systém otvárania kariet. Aplikácia, alebo online verzia vygeneruje dve samostatné ruky a poskytne ti tú so štatisticky zdravším mixom kariet krajín a kúziel. Okrem iného máš aj viac šancí získať väčšiu zbierku. V Arene neexistuje žiadny sekundárny trh a tak sa nemôže stať, že by si za karty z druhej ruky zaplatil obrovské sumy peňazí. V Arene sú takisto dostupné aj jednotlivé sady karty, no iba tie, ktoré vyšli od jej zverejnenia. Nemôže sa preto stať, že by si v digitálnej hre hral s balíčkami spred desiatich rokov.  

magic the gathering arena

Samotné hranie hry je veľmi intuitívne, no nikto netvrdí, že aj jednoduché. Takisto tu platí, že je potrebné, aby si pravidlám rozumel. Po prihlásení do Magic The Gathering Arena sa ti zobrazí niekoľko tutoriálov, ktoré ti vysvetlia základnú mechaniku hry. Pre skúsených veteránov, nepôjde o žiadne novinky, no nováčik vďaka nim získa prehľad. Okrem úvodných tutoriálov sú k dispozícií aj ďalšie lekcie. Oplatí a ich preskúmať, pretože po každej bitke získaš kópiu decku, ktorý aktuálne využívaš. Síce nepôjde o najlepšie decky na svete, no zvykneš si na to, ako karty fungujú, čím získaš solídne východiskové body. S týmito kartami si zahraj niekoľko zápasov online. Prehrávanie zápasov je dôležitou súčasťou učenia sa hry, takže ak prehráš, zamysli sa nad tým, čo a pokazilo.   

Magic The Gathering Arena môže na prvý pohľad vyzerať dosť zložito. Je však logická a jednoduchá, ak vieš, čo presne hľadáš.  

 

Ako začať s Magic The Gathering Arena 

Existuje toľko možností, ako Magic The Gathering Arena hrať, takže je nemožné určiť jeden konkrétny a správny postup. Základom celej platformy ale je malý button v pravom hornom rohu označený ako Režimy hrania v Aréne. Kliknutím naň môžeš zapínať a vypínať pokročilé režimy hry, čo hráčom poskytuje viac možností hrania na základe ich úrovne.   

Nováčikovia sa budú pravdepodobne držať základných režimov. Tie sú nasledovné:  

  • Bot Match 
  • Hra 
  • Brawl 
  • Štandardné hodnotenie 
  • Historické hodnotenie 

 

Bot Match je ideálny pre nových hráčov. Umožňuje simulácie hier, kde je súperom umelá inteligencia. Tento režim vyžaduje, aby si zostavil svoj deck okolo legendárneho tvora. Ak tento režim plánuješ hrať, musíš mať daný deck skutočne k dispozícii. Treba taktiež rátať aj stým, že niektoré balíčky jednoducho nebudú vhodné. Štandardné hodnotenie ťa zaradí do súťažnej kategórie.  

arena magic the gathering

Na samotnom začiatku budeš môcť hrať s množstvom rôznych balíčkov a herných štýlov. Existuje však niekoľko spôsobov, ako získať viac kariet a zhodnotiť tak svoju zbierku.+ Set Mastery funguje tak trochu ako Battle Pass v iných voľne dostupných hrách. Tento Mastery Pass funguje ako prémiová úroveň a v hre je k dispozícií za 3 400 drahokamov. Ide o investíciu necelých 20 USD, čo predstavuje celkom výhodný vklad, ak plánuješ Magic The Gathering Arenu hrať každý deň. Drahokamy sa používajú na nákup vstupov do špeciálnych herných režimov, balíčkov a kariet.  

Každý balíček stojí 1 000 mincí alebo 200 drahokamov. Otváraním balíčkov získaš aj zástupné karty, ktoré je možné vymeniť za akúkoľvek kartu zodpovedajúcu danej vzácnosti. Ak si zakúpiš, alebo vlastníš fyzické karty, môžeš ich v Arene zaregistrovať ako kódy. Existujú aj rôzne promo kódy, vďaka ktorým vieš mnohé karty a balíčky získať zadarmo.  

 

Formáty a režimy hry v MTG Arena 

Magic The Gathering Arena využíva mnoho formátov a udalostí, takže si hráč má z čoho vyberať. Predstavme si základné formáty hry a opíšme si ich pravidlá a spôsoby hry.  

 

 

Štandardný formát  

Štandardný formát je jeden z prémiových. Ide o jeden z mála rotujúcich formátov, v rámci ktorého karty na konci formát opustia a už nebudú legálne. Niektorým tento aspekt prekáža a tak ho nikdy neskúsia, no v konečnom dôsledku ide o to, aby formát zostal neustále živý.  

Dodržiavanie rotácie môže byť niekedy zložité. Každý sa v približne rovnakom čase sa štyri najstaršie sady vyradia a už viac nie sú legálne.  

Arena delí Štandardný formát na dva druhy, Best-of-One a Traditional. Ako už názov napovedá Best-of-one je jednorazová hra medzi tebou a súperom a končí v momente, keď jeden z vás prehrá. Traditional sa viac radí stolovými pravidlami a ide o najlepší zápas z troch. Medzi každou hrou si môžeš vymieňať karty medzi balíčkami.  

Arena tiež rozdeľuje Best-of-One a Traditional na režimy Ranked a Unranked. Ranked režim, teda hodnotiaci sleduje tvoj postup, pričom výhry a prehry ťa posúvajú cez rôzne úrovne. Najnižia je brondzová a najvyššia mýtická. Ide o oveľa premyslenejšie a zainteresovanejšie hry ako hry Unranked, kde môžeš voľne experimentovať s balíčkami a pracovať s tým, čo sa ti páči, v prostredí bez následkov. 

Alchýmia   

the gathering arena

Alchýmia je druhý rotujúci formát. Je však rozšírenou verziou Štandardného formátu, obsahuje tak oveľa viac digitálnych exkluzívnych kariet a mechaník. Uvedenie tohto formátu sa od začiatku javilo ako kontroverzné. Hráčom sa nepáčili ďalšie odlišnosti medzi Arenou a stolovým Magicom. Došlo tak k značnému odporu. Komunita takisto skritizovala aj vplyv tohto formátu na Historický formát. Alchýmia je k dispozícii vo variantoch ako jeden najlepší, najlepší z troch a v hodnotiacich aj nehodnotiacich režimoch.  

Historický formát  

Historický formát bol pôvodne navrhnutý ako nerotujúci formát. Karty sa tak ponechávajú v legálnom štandarde a je možné s nimi hrať aj dlho po tom, čo už boli vystriedané. Vďaka zavedeniu mechanizmov ako seek , conjure a perpetual , ktoré využíva Arena na sledovanie vecí, sa Historický formát po prvý raz výrazne odklonil od stolnej verzie hry. 

Ešte väčšia zmena prišla v decembri 2021, kedy bola predstavená Alchýmia. Napriek tejto zmene má historický formát stále zďaleka najväčší fond kariet v hre a môže využívať prakticky ktorúkoľvek kartu vydanú pre Arenu. To zahŕňa množstvo doplnkových vydaní k jednotlivým setom. Rovnako ako Štandardný formát, aj Historický je k dispozícii vo variantoch jeden najlepší a najlepších z troch a je k dispozícii v hodnotených a nehodnotených režimoch 

 

Prieskumník  

magic

Prieskumník je najnovším formátom v MTG Arene. Plní rovnakú úlohu ako Historický formát a tak je možné v ňom hrať takmer s každou stolovou kartou vydanou pre Arenu.  

V skutočnosti ide o dočasný formát navrhnutý tak, aby slúžil ako prestávka, pretože Wizards začleňuje do Areny obľúbenejší formát Pioneer. Je v ňom možné využívať iba karty, ktoré boli štandardne legálne. Karty, ktoré nie sú legálne v Pioneer, nie sú legálne ani v Prieskumníkovi. Je k dispozícii vo variantoch jeden najlepší a najlepších z troch a je k dispozícii v hodnotených a nehodnotených režimoch. 

Brawl 

Stolná kartová verzia Magic The Gathering je príliš rozsiahly fond na to, aby sa do digitánej verzie úplne premietol. Vyžadovalo by si to veľmi veľa práce a ani tak by sa nedosiahlo úplne prepracovanie hráčskych sietí. Existuje však alternatíva a tou je Brawl, alebo bitka.  

Brawl si od stolnej verzie požičiava niekoľko nápadov. Decky môžu obsahovať iba jednu kópiu akejkoľvek karty, ktorá však nie je základnou krajinou. Na rozdiel od stolovej verzie Brawl používa iba 60 kariet, maximálnu počiatočnú životnosť 30 a všetky karty musia byť legálne v aktuálnom štandardnom formáte. 

Zo začiatku tento formát nebol veľmi populárny. Napriek tomu sa potichu a striedmo prebojoval a vybudoval si komunitu svojej vlastnej metahry. Formát nemá k dispozícii hodnotenú verziu. 

 

Obmedzený formát  

Limited alebo obmedzený formát nie je technicky trvalým formátom v Arene. Takmer vždy sa v hre vyskytne nejaká forma obmedzenej udalosti, a preto stojí za zmienku. Obmedzené formáty používajú menšiu skupinu kariet ako iné formáty. Hráči zostavujú svoje decky z obmedzeného množstva kariet a potom s nimi hrajú proti sebe v uzavretom, obmedzenom prostredí. Tieto formáty sú však vynikajúcim spôsobom, ako zažiť dobrodružstvo predtým, ako sa na nejakom bode zasekneš. Sú tak ideálne na vylepšenie tvojej zbierky.  

Jedna dôležitá vec, ktorú treba poznamenať je, že v Arene nemusíš nevyhnutne hrať proti ľuďom, proti ktorým si draftoval. Umožňuje to väčšiu voľnosť pohybu v samotnom rozhraní hry. Udalosti sa uskutočňujú neustále a tak sleduj hlavnú ponuku, aby ti neušlo nič dôležité.  

Tipy a triky pre úspešné hranie 

Zorientovať sa v Magic The Gathering je komplikované samo o sebe a zarientovať sa v Magic The Gathering Arene nemusí byť o nič jednoduchšie. Predstavme si preto niektoré funkcie, ktoré ti pomôžu maximalizovať spôsob, akým získaš zdroje, či prísť na to, ako sa hra vôbec hrá. Ide o zopár najlepších trikov a tipov, ktoré ti pomôžu na tvojej ceste stať sa prvotriednym hráčom.  

V prvom rade je dôležité dokončovať denné misie. Každodenné misie sú najdôležitejšou vecou, na ktorú treba pamätať pri hraní Magic The Gathering Arena. Za dokončenie denných misií získaš mince, ktoré sú potrebné na nákup posilňovacích balíčkov. Tieto misie zvyčajne vyžadujú, aby si vykonal špecifickú sadu úloh.  

Ak máš dostatok mincí na otvorenie boosterov a netušíš, ktorý balíček otvoriť, siahni po tom najnovšom, ktorý bol vydaný. Otvárať balíčky z aktuálnych sád ti umožní budovať kartový fond, ktorý vydrží dlhšie. Ak plánuješ hrať súťažne v Štandardnom formáte, je dôležité, aby si sa oboznámil so systémom rotácie v hre Magic The Gathering Arena. Rotácia sa týka toho, ako sa karty stanú zakázanými po vydaní určitého počtu setov, pričom je povolené používať iba tie novšie. To znamená, že karty, do ktorých si investoval alebo si ich chceš kúpiť, už nemusia byť k dispozícii po uplynutí termínu rotácie. Je dobré si zistiť, kedy je naplánované ďalšie striedanie. 

Ak si začiatočník, nemáš veľa možností, pokiaľ ide o to, aké balíčky budeš využívať. MTG Arena preto poskytla hráčom spôsob, ako môžu súťažiť bez toho, aby mali na začiatku kompletný deck kariet, a to pomocou vopred zostavených balíčkov pre začiatočníkov. Využívaj ich. Aj keď tieto balíčky nie sú veľmi silné, mali by ti pomôcť vyšplhať sa na zlatú úroveň. Sú veľmi nápomocné najmä pri každodenných úlohách, za ktorých splnenie dostávaš odmeny, ktoré ťa môžu výrazne posunúť.  

arena

 

Záver  

Hrať Magic The Gathering Arena môže byť trochu náročné, ak chceš z platformy vyťažiť maximum. Úspech v hre znamená neustále sa zlepšovanie a pracovanie na svojom logickom a strategickom myslení. Okrem iného je dôležité neustále využívať znalosti, ktoré si pravidelne osvojuješ a aktualizuješ.  

V každom prípade však ide o herný pôžitok, ktorý môžeš so svojou komunitou pravidelne zdieľať.  A jednu takúto komunitu nadšencov môžeš nájsť aj prostredníctvom Card Empire.