Magic The Gathering Karty – Kľúč k budovaniu tvojej ultimátnej zbierky

V oblasti hier a fantasy je Magic The Gathering (MTG) už desaťročia legendárnym pilierom. So svojou komplikovanou hrateľnosťou, pohlcujúcou tradíciu s ohromujúcim umeleckým dielom nie je žiadnym prekvapením, že mnohých nadšencov priťahuje nielen samotné hranie hry, ale aj zbieranie jej ikonických kariet. Často sa však vynára otázka, či sa karty MTG skutočne oplatí zbierať. Ide o počin z nostalgie a vášne alebo sa naozaj stretávame s potenciálne efektívnou investičnou stratégiou?  

Magic The Gathering Karty

Jedným z prvých dôvodov, pre ktorý sa ponoriť do zbierania kariet MTG, je v umení, ktoré zdobí každú kartu. Od živých krajín vzdialených svetov až po zložité fantasy tvory. Magic the Gathering karty sú skutočnými galériami úchvatného umenia. Mnohé karty obsahujú ilustrácie od renomovaných umelcov, čím sa tieto zberateľské predmety menia na miniatúrne plátna, ktoré zachytávajú podstatu rozmanitého a nápaditého vesmíru hry. 

 

U ostrieľaných hráčov aj u nováčikov vyvolávajú Magic the Gathering karty často pocit nostalgie. Mnohí tak považujú karty za spôsob, ako si uchovať vzácne spomienky. Tieto karty slúžia ako nástroje hry, no zároveň umožňujú nadšencom zostavovať vlastné balíčky, experimentovať s rôznymi stratégiami a zapojiť sa do intenzívnych bitiek.  

Typy Magic The Gathering Kariet 

Každá karta v MTG sa radí do určitého typu. No môžu sa vyskytovať nadtypy a podtypy. Existuje sedem hlavných typov kariet, ktoré sú väčšinou obsiahnuté v každej sade. Ide o: 

  • Planeswalker 
  • Creature 
  • Instant  
  • Sorcery 
  • Enchantment  
  • Artefakt  
  • Land 

 V MTG je okrem klasických typov kariet aj viacero supertypov. Každý z nich znamená niečo iné. Fungujú ako isté značky, na ktoré môžu odkazovať iné efekty kariet. Poďme si ich bližšie predstaviť a pochopiť tak základné atribúty hry.  

Základný supertyp je rozšírený asi najviac zo všetkých. Je preto takmer nemožné, aby si sa v Magic s takýmto druhom karty nestretol. Základné pozemky môžu prekročiť limit štyroch kópií na palubu. Ide v podstate o karty označujúce svet, v ktorom sa dej hry odohráva.  

Legendárny supertyp podlieha tomu, čo sa bežne označuje ako pravidlo legendy. Ak ovládaš dva a viac legendárnych predmetov s rovnakým názvom, môžeš si nechať iba jeden a ostatné uložiť na cintorín. Často využívané sú aj legendárne kúzla, ktoré ale nebývajú trvalé, naopak legendárne čarodejníctvo môže byť zoslané len v prípade, že legendárneho tvora plne ovládaš.  

Supertyp Sneh sme v histórii Magicu spozorovali len párkrát. Snehové karty majú nielen krásnu zasneženú estetiku, no sú aj mimoriadne vzácne. 

magic the gathering karty 

Supertyp Svet platí len pre čarovanie. Na bojovom poli môže byť vždy len jedno svetové kúzlo. Zahranie nového spôsobí, že to staré je potrebné odložiť na cintorín. Ide o isté „svetové pravidlo“, no ide o pomerne zastaraný supertyp, ktorý už desaťročia nebol vytlačený.  

O supertype Ongoing asi väčšina hráčov Magic nikdy nepočula. Je to z toho dôvodu, že tento supertyp sa vzťahuje len na niektoré karty schém tlačené pre formát Archenemy. Zatiaľ čo bežné schémy v hre využiješ iba raz, prebiehajúce (ongoing) schémy zostanú aktívne, až kým ich po uvedení do pohybu neopustíš. 

 

Ako identifikovať vzácnosť kariet 

Vzácnosť Magic the Gathering kariet možno identifikovať na základe farby a nastaveného symbolu.  

Vzácnosť MTG kariet 

Farebné označenie 

Mythic Rare (M alebo MR) 

Oranžová 

Rare (R) 

Zlatá 

Ucommon (U) 

Strieborná 

Common (C) 

Čierna 

 magic the gathering karty

Vzácnosť býva označené aj písmenom, ktoré býva vyobrazované za nastaveným číslom karty v jej spodnej časti. V starých súpravách sa ale môže stať, že tieto symboly označenia chýbajú. V takom prípade je pre identifikáciou vzácnosti karty, potrebné hľadať na Gatherere. 

Samotná vzácnosť Magic the Gathering kariet hovorí, ako často sa daná karta objavuje v booster balíčkoch. Ako sme už uviedli, ide o štyri typy vzácnosti.  

Common alebo bežné karty sa objavujú v každom booster balíčku. Sú to karty, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou hodíš do zásuvky a tam ich budeš ignorovať. No v hrách Limited môžu mať obrovský vplyv. Ide taktiež o jedinú vzácnosť, ktorá je vo formáte Pauper MTG legálna.  

Uncommon karty sú o niečo zložitejšie ako tie bežné a spravidla majú aj väčší úder. Je však samozrejmé, že väčší dopad ako vzácne a mýticky vzácne, mať nebudú. Pravdepodobne ich vo svojej zbierke budeš mať aj tak celkom dosť.  

Rare karty ponúkajú významné úrovne výkonu, aj napriek tomu, že nie všetky sú na pochopenie zložité. Tento typ kariet môže byť často vyobrazovaný vo forme silných tvorov. Ak chceš ale vytvoriť konkurencieschopný deck, pravdepodobne ich budeš potrebovať celkom dosť.  

Do kategórie Mythic Rare patrí mnoho výkonnostných kariet a taktiež aj mnoho MTG planeswalkerov. Ide o najvzácnejšie karty zo vzácnych, pričom každá sada sa tlačí vo veľmi obmedzenom množstve. Preto aj menej pôsobivé karty môžu mať vysokú hodnotu.  

 

Zberateľský aspekt Magic The Gathering Kariet 

karty the gathering

Hodnotu samotných kariet v prvom rade určujú preferencie hráčov. Najčastejšie hodnotu akejkoľvek karty určuje hráčska komunita, či zberatelia. Vo všeobecnosti ale platí pravidlo, že čím väčší ohlas daná karta u hráčov vyvolá, tým je hodnotnejšia. Toto pravidlo ale nefunguje úplne so všetkými položkami. Je to kvôli tomu, že z veľmi boomových a predávaných kariet sa časom stanú tuctovky a tak už viac nie sú cenné. Rozdiel medzi predajovým bestsellerom a cennými obľúbenými kartami je v počte a jedinečnosti. Čím menej kópii výtlačkov bolo spustených do predaja, tým je karta hodnotnejšia.  

Pri určovaní hodnoty Magic the Gathering kariet zohrávajú dôležitú úlohu aj špeciálne hodnotiace organizácie. Ide o profesionálne hodnotiace služby, ako sú PSA, či BSG, ktoré priraďujú známku karte na základe jej stavu. Stupnica hodnotenia sa zvyčajne pohybuje od 1 do 10, pričom 10 deklaruje dokonalý stav a číslo 1 je označenie toho najhoršieho. Karty s vysokými známkami majú aj vysokú hodnotu.  

Zberateľský aspekt Magic the Gathering kariet spočíva tak ako pri iných zberateľských kartových hrách v prvom rade v tom, ako si sám vyskladáš jednotlivé decky. Ide o nekonečnú kombinatoriku a o tvoje strategické myslenie. No o to slastnejší pocit sa dostaví, ak prvýkrát nad svojím súperom vyhráš. Pri tak zložitých a logicky náročných hrách, ako je MTG, znamená výhra nemalé úsilie v podobe neustáleho skúšania a priberania nových kariet.   

Skvelý a osvedčený spôsob, ako svoju zbierku Magic the Gathering kariet rozšíriť, je kúpiť si balíček. Nezáleží na tom, či už nejaký svoj vyskladaný deck máš, ty potrebuješ napredovať na taktike. Každý balíček je dodávaný s desiatimi boostermi, ktoré poskytujú na začiatok veľké množstvo kariet. V spojení s výberom pozemkov ti to umožňuje jednoduchú stavbu paluby.  

Investovanie do Magic The Gathering Kariet  

Zatiaľ čo väčšina investičného sveta sa zameriava na klasické investície, ako sú akcie, dlhopisy či nehnuteľnosti, myšlienka investovania do zberateľských premetov nie je žiadnou novinkou. Siaha prinajmenšom do začiatku 80. rokov 20. storočia, keď sa trh so zberateľskými predmetmi stal miliardovým priemyslom. Odvtedy tento trh doslova buráca.  

Investovanie do zberateľských predmetov je lákavé z niekoľkých dôvodov. V prvom rade ide o predmety, ktoré sú hmatateľné a tak z nich investor môže mať skutočnú radosť. Ak si kúpiš kartu Magic, príde ti fyzicky domov a reálne ju vieš držať v ruke. Tento aspekt sa pri záležitostiach ako sú akcie, vytráca. V skutočnosti existujú len ako riadky textu na obrazovke počítača. V časoch ekonomickej alebo sociálnej neistoty je vlastníctvo hmatateľných vecí bezpečnejšie ako duševné vlastníctvo v nejakej vzdialenej spoločnosti.  

Ďalším faktorom, pre ktorý je investovanie do zberateľských predmetov obľúbené, je ich cenová dostupnosť. No a v konečnom dôsledku ide o investovanie, ktoré je zábavné a vzrušujúce. Väčšina ľudí považuje svet vysokých financií za stresujúci a nudný. Mnohé z veľkých korporácií sa v dnešnom hektickom svete drží dosť neetického správania a nákup akcií tak môže navodiť pocit, že takéto praktiky ospravedlňujeme. Nielenže investovanie do Magic the Gathering kariet znamená, že môžeš vlastniť skutočne vzrušujúci artefakt, ale navyše nemusíš sa cítiť ako spoluvinník, keď sa priamo zapájaš do systému globálneho vykorisťovania. Keď si to všetko položíš na misku váh, veľmi rýchlo pochopíš, prečo sa toľko ľudí rozhodlo povýšiť zberateľské predmety na súčasť svojho investičného portfólia.  

Treba si ale zvážiť, či sa ti investovanie do Magic the Gathering kariet naozaj oplatí. Investovanie je vždy istým spôsobom risk, preto za žiadnych okolností do týchto kariet neinvestuj viac peňazí, ako si reálne môžeš dovoliť stratiť. Hoci zberateľské predmety málokedy prichádzajú s rizikom úplného kolapsu, každému investičnému trhu hrozí, že z času na čas niečo prepadne. Celý svet investovania je o rovnováhe medzi rizikom a ziskom. Môžeš zarábať veľa peňazí, no na konci dňa to bude stále iba o tom, že míňaš stovky eur na kúsky kartónu.  

Vo svete zberateľských investícií je investovanie do Magic the Gathering kariet je jedno z najbezpečnejších. Prvé karty boli vydané v priebehu niekoľkých dní a šíria sa správy, že Wizards of the Coast práve zažil svoj najlepší fiškálny rok. Magic the Gathering karty boli stabilné počas mnohých cyklov rozmachu a poklesu športových kariet. Prekonali tisíce ďalších zberateľských kartových, digitálnych aj stolných hier. Prežili viacero reálnych ekonomických kolapsov a darí sa im aj dnes. Bolo viacero situácií, kedy Magic the Gathering karty ako súčasť investičnej stratégie mohli skončiť, no Mágia prežila a väčšinu času svojej existencie si udržala silný sekundárny trh. Navyše nejavia sa žiadne závery, ktoré by naznačovali tomu, že by to malo byť v blízkej budúcnosti inak.  

 magic the gathering karty

 

Záver  

Magic the Gathering je komplexná hra, ktorá si vyžaduje strategické myslenie, kritickú analýzu a schopnosť prispôsobiť sa. Skúmaním rôznych kariet a ich potenciálneho využitia môžeš zlepšiť svoje porozumenie hry a získať poznatky, ktoré sa môžu počas hry ukázať ako neoceniteľné. Tento vzdelávací aspekt pridáva ďalšiu úroveň hodnoty k aktu zbierania kariet MTG. 

Magic the Gathering karty sú zdobené zložitým umením, majú hlbokú príťažlivosť, ktorá je popretkávaná nostalgiou. Tieto všetky tribúty presahujú fyzickú podobu samotných kariet. Bez ohľadu na dôvody, pre ktoré ťa karty MTG očarili, či už ide sentiment, stratégiu, investovanie alebo zvedavosť, očarujúca mágia spája všetkých zberateľov kariet. Skutočný význam nespočíva len v kartách samotných, ale aj v príbehoch, ktoré šepkajú, a vášni, ktorú roznecujú. Či už si do týchto vôd zablúdil úplnou náhodou, alebo si vášnivým nadšencom, v Card Empire nájdeš všetko, čo práve potrebuješ.