NBA Kartičky: História a Moderné Trendy Zberateľstva

NBA kartičky existujú už od roku 1948, no nikdy nezažívali takú éru rozmachu ako teraz. Toto zberateľské hobby skutočne vyvrcholilo len pred pár rokmi. Na tomto fakte sa podpísala súhra rôznych faktorov, ako napríklad pandémia COVID-19. Pozrime sa na tento koníček trochu bližšie.   nba kartičky

Od samotného rozmachu NBA kartičiek sa situácia už trochu zmenila. Ceny v celom spektre hodnoty oproti roku 2019 klesli. Znamená to, že bublina praskla? Ani zďaleka nie. Podľa štatistických odhadov sa očakáva, že trh so športovými kartami v rokoch 2021 až 2026 vzrastie o 6,71 miliardy dolárov.  

Pandemický boom bol očividne neudržateľnou trhovou anomáliou, ktorá nafúkla ceny a priniesla veľmi rýchle zbohatnutie. Avšak, iba pár šťastným. Toto obdobie ale prinieslo aj nespočetné množstvo skutočných fanúšikov. Vzhľadom na korekciu trhu po rozmachu neexistuje lepší čas na nákup ako teraz. Ak si úplným nováčikom a chceš sa nechať pohltiť svetom NBA kartičiek, si na správnom mieste.

 

  

Počiatky NBA kartičiek a ich vývoj  

História basketbalových kariet siaha až do začiatku 20. storočia, ale až v 30. a 40. rokoch sa objavili prvé basketbalové karty, z ktorých tie dnešné vychádzajú. Tak ako pri iných športoch, aj tu platí, že karty boli najskôr súčasťou balíčkov cigariet, či žuvačiek ako súčasť marketingovej stratégie. Za prvou veľkou sadou basketbalových kariet stojí spoločnosť Bowman v roku 1948. Edícia obsahovala viacerých významných športovcov, vrátane Georgea Mikana, ktorý je všeobecne považovaný za prvého veľkého muža profesionálneho basketbalu.    

nba karty

Po Bowmanovom úvodnom nájazde na basketbalové karty nasledovala dlhá prestávka. Ďalší takýto set vyšiel až v roku 1957 a bol vydaný spoločnosťou Topps. V tom čase už daná spoločnosť bola na trhu so športovými kartami etablovaným partnerom. 80-kartový set obsahoval hviezdy ako Bill Russell či Bob Cousy. Basketbalové karty sa snažili získať podobnú úroveň popularity ako bejzbalové karty.  

NBA kartičky

Ďalším významným míľnikom v histórii NBA kartičiek bol set Fleer z rokov 1961-62. V 70. rokoch vydávala spoločnosť Topps výlučne basketbalové karty, pričom experimentovala s rôznymi dizajnmi aj formátmi. Napriek ich úsiliu čelil Topps výzvam pri zvyšovaní popularity basketbalových kariet. Samotný šport nebol tak rozšírený ako bejzbal alebo futbal a zbieranie kariet bolo stále primárne zamerané na bejzbal.

NBA karty

Osemdesiate roky boli v ére basketbalových kariet zlomovým bodom a to predovšetkým vďaka Fleer Corporation. V roku 1986 vydali svoju prelomovú sadu, ktorá obsahovala karty nováčikov, ako napríklad Michaela Jordana. Dodnes ide o jednu z najikonickejších a najcennejších sád NBA kariet všetkých čias. Vzostup basketbalových kariet v 80. rokoch bol poháňaný aj zvýšeným mediálnym pokrytím NBA. Partnerstvo ligy s televíznymi sieťami prenieslo zápasy do obývačiek po celej Amerike a objavenie sa hviezd ako Magic Johnson, Larry Bird a Michael Jordan uchvátilo fanúšikovské publikum. 

karty NBA

Deväťdesiate roky sa niesli v znamení prudkého nárastu dopytu a záujmu. Na trh vstúpili noví hráči vrátane Upper Deck, SkyBox a Hoops. Každá spoločnosť priniesla svoje vlastné inovácie, ako sú hologramy, autogramy a kartičky s dresmi. Konkurencia medzi spoločnosťami viedla k zlatému veku kreativity a rozmanitosti v basketbalových kartách. V roku 2000 zaznamenalo odvetvie basketbalových kariet významnú konsolidáciu. Jedným z najdôležitejších vývojov bol vzostup Panini, talianskej spoločnosti známej svojimi kolekciami nálepiek. V roku 2009 si spoločnosť Panini zabezpečila exkluzívnu licenciu pre NBA a stala sa jediným výrobcom oficiálne licencovaných obchodných NBA kariet. To znamenalo novú éru pre basketbalové karty, ktoré sa vyznačujú vysoko kvalitnými produktmi a inovatívnym dizajnom. 

Od roku 2010 sa záujem o basketbalové karty značne oživil. Tento aspekt bol spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vzostupu sociálnych médií, zvýšeného mediálneho pokrytia NBA a vplyvu významných zberateľov a investorov. Trh s vintage kartami, najmä od legendárnych hráčov ako Michael Jordan a LeBron James, zaznamenal výrazný rast. 

Kultové kartičky legendárnych hráčov NBA 

Asi neexistuje žiadna dokonalá karta. To, do akých kariet budeš investovať v prvom rade závisí od tvojho rozpočtu a stratégie. Karty nováčikov etablovaných superhviezd ako Michael Jordan, LeBron James a Kobe Bryant sa však vo všeobecnosti považujú za bezpečné dlhodobé investície. Poďme si ale rozobrať legendárne NBA kartičky, ktoré stoja za to.  

Giannis Antetokounmpo 2013 Prizm #290 Base + Silver PSA 10 

kartičky nbaa

Antetokounmpo má 26 rokov a je považovaný za najlepšieho defenzívneho hráča. Sezónu 2019/2020 ukončil s rekordne vysokým hodnotením efektivity hráčov. Je jedným z najdokonalejších a najvzrušujúcejších mladých hráčov súčasnosti. Napriek týmto úspechom ceny jeho kariet vo všeobecnosti klesajú. Vzhľadom na jeho ocenenia a majstrovský titul, je Antetokounmpo hráčom číslo jeden, ktorého treba sledovať v sezóne NBA. Jeho základná karta Prizm Rookie z roku 2013 má momentálne hodnotu 1 825 USD, čo je pokles z posledného vysokého predaja 2 686 USD koncom júla. Jeho Prizm Silver PSA 10 tiež klesol, z maxima 30 000 dolárov na konci augusta na 18 500 dolárov. 

Nikola Jokić 2015 Prizm #335 Prizm Base + Silver PSA 10 

jokic

Jokić je trojnásobný All-Star NBA a minuloročný víťaz MVP v tíme Denver Nuggets, ktorý sa dostal do play-off už tretiu sezónu za sebou. Jokićova základňa Prizm Rookie PSA 10 sa naposledy predala za 637 dolárov po dosiahnutí maxima 1 700 dolárov v apríli. 

Jeho nováčik Prizm Silver je tiež na ústupe a v auguste sa predával za 3 471,81 USD, čo je pokles z maxima 6 000 USD minulý marec. 

Joel Embiid 2014 Prizm #253 Base + Silver PSA 10  

embiid

Embiid podľa NBC Sports na ôsmom mieste medzi 10 najlepšími hráčmi NBA, ktorí sa vydali do sezóny NBA. Embiid skončil v minulej sezóne v NBA na druhom mieste a je trojnásobným držiteľom All-Star.  Jeho základný Prizm PSA 10 sa naposledy predával za 440,50 USD, čo je nárast z mimosezónneho minima 402 USD v auguste. 

Steph Curry 2009 Topps Chrome #101 Base and Refractor 

karty NBA

Warriors skončili minulú sezónu sklamaním a nedostali sa do play-off. Curry bol klasifikovaný ako 13. najlepší hráč NBA v histórii a je sedemnásobným držiteľom All-Star NBA, dvojnásobným MVP a trojnásobným šampiónom NBA. Jeho 2009 Topps Chrome PSA 10 sa naposledy predala za 44 500 dolárov. Ide o nárast z mimosezónnej nízkej ceny 34 440 USD. Refraktor PSA 10 sa naposledy predával za 99 630 USD, čo je tiež pokles z ceny 136 500 USD. 

Victor Wembanyama 2023 Panini Prizm #136 PSA 10 

NBA kartičky

Základná nováčikovská karta Victora Wembanyama z roku 2023 Panini Prizm spustila hotový boom. Karta bola ohodnotená profesionálnymi športovými spoločnosťami na hodnotenie kariet (PSA) viac ako 37 600-krát. Ide o 24. najlepšie hodnotenú kartu PSA všetkých čias a šiestu basketbalovú karta s najvyšším hodnotením. Jej trhová cena sa vyšplhala na neuveriteľných 516 000 dolárov. Je dostupná na mnohých online platformách ako eBay, či Amazon. Okrem iného ju nájdeš aj na Vinted, no nezabudni sa rozhliadnuť aj na Card Empire.  

Moderné trendy a populárne edície 

Vzostup digitálnych obchodných kariet v posledných rokoch zasiahol aj zberateľský svet. Tieto digitálne poklady v porovnaní s ich fyzickými ekvivalentami prinášajú mnohé výhody. Digitálne karty zjednodušujú ukladanie a umožňujú jednoduchšie globálne obchodovanie. Svet digitálnych obchodných kariet odomkol novú sféru zbierania, kde sa pohodlie spája s angažovanosťou bezproblémovým a podmanivým spôsobom. 

Obchodná karta NTF predstavuje digitálny zberateľský predmet, ktorý využíva technológiu blockchain na zabezpečenie bezpečného a transparentného vlastníctva a obchodovania. Digitálne obchodné karty majú silu spôsobiť revolúciu v danom priemysle a ich popularita s technologickým pokrokom bude len stúpať. Na rozdiel od tradičných obchodných kariet je každá obchodná karta NFT jedinečným tokenom, ktorý zaručuje jej pravosť a vlastníctvo. Zberateľské karty NFT môžu ísť nad rámec statických obrázkov a ponúkajú zberateľom dynamický a pohlcujúci zážitok. Tieto karty sa stávajú interaktívnymi pokladmi so schopnosťou začleniť videoklipy, zvukové nahrávky a 3D modely. 

Moderná éra NBA kariet bola novými technológiami výrazne ovplyvnená. Platformy sociálnych médií ako Instagram či YouTube navyše vytvorili živé komunity fanúšikov. NBA karty prešli svojim vývojom, od jednoduchých kúskov kartónu až po veľmi vyhľadávané zberateľské predmety, ktoré zachytávajú podstatu hry a jej najväčších hráčov. V aktuálnom rozmedzí sa nejavia žiadne známky toho, že by záujem o zberateľské basketbalové karty mal ochabnúť. Navyše tento svet ponúka nekonečné možnosti, ako so športom spojiť.  

Starostlivosť o NBA kartičky a ich zhodnotenie 

Určenie hodnoty NBA kariet sa v zásade veľmi nelíši od iných typov. Je to teda veľmi podobné ako pri akejkoľvek inej športovej zberateľskej karte. Pozrime sa preto, čo túto hodnotu určuje a čo ju ovplyvňuje.  

Vo všeobecnosti platí, že karty vydané počas hráčových prvých rokoch pôsobenia sú najcennejšie. Hodnotu kariet určuje aj samotná vzácnosť. Pri basketbalových kartách sa určuje veľmi jednoducho vďaka sériovým číslam. Žiadané sú aj karty s nášivkami na dresoch a podpisy hráčov.  

Ďalším dôležitým determinantom hodnoty je stav karty. Stav danej karty je jedným z najobjektívnejších atribútov pri určovaní jej hodnoty. Na určenie hodnoty karty existujú aj mnohé spoločnosti. Ich ohodnotenie sa všeobecne považuje za najuznávanejšie.  

Podobne ako ceny akcií odrážajú úspech spoločnosti, ceny basketbalových kariet zvyčajne odrážajú výkon hráča. Prirodzene, hviezdy hráč dosahuje väčší dopyt. Ak však špičková jednotka začne upadať, prípadne sa zraní, aj hodnota jeho kariet to pocíti. Faktory ako napríklad tímový úspech tiež výrazne vplývajú na hodnotu karty hráča. Tu sa doslova oplatí byť fanúšikom hry a mať vycibrenú intuíciu pre tieto veci.  

Trh s basketbalovými kartami je nestály a nikto nemôže skutočne predpovedať, ako sa budú ceny uberať. Existuje však niekoľko všeobecných cyklických trendov, ktoré môžeš sledovať. Najjednoduchší spôsob, ako sledovať hodnotu karty, je vyhľadať ju na rôznych online platformách, na ktorých ľudia bežne a pravidelne svoje kúsky predávajú a nakupujú.

 

  

Záver  

Zbieranie NBA kariet je rovnako vzrušujúce a ohromujúce ako hra samotná. No bez ohľadu na to, či si chceš vybudovať osobnú zbierku alebo točiť karty za účelom zisku. V prvom rade nezabúdaj, že by malo ísť o zábavu. Koniec-koncov aj tak platí, že z tejto skúsenosti spravidla dostaneš to, čo nej vložíš. Zbieranie NBA kariet je o zážitku, svoju vzrušujúcu cestu môžeš začať práve na Card Empire.