Pokémon Go: Spôsob, ako mať svojich Pokémonov vždy po ruke

pokemon go

 

Pokémon je populárny takmer v každom médiu, či už ide o sociálne siete, reklamné produkty alebo kinematografiu. Pôvodné anime je aj dnes dosť populárne a ročne sa predajú milióny kópii videohier. A tak nie je nič nezvyčajné, že aj svet Pokémon zaznamenal určitý pokrok, nezaspal a prišiel s aplikáciou Pokémon Go, ktorá ľudí aj po rokoch uchvacuje po celom svete.  

Aplikáciou Pokémon Go sa tvorcovia snažili prepojiť nevinnú hru so skutočným svetom. Samotná hra využíva technológiu sledovania polohy a mapovania na vytvorenie akejsi rozšírenej reality, kde hráči chytajú a trénujú Pokémonov na skutočných miestach. Ako hra funguje a je vôbec bezpečná?  

 pokémon go

 

Na registráciu do hry je potrebné mať trinásť a viac rokov. Existujú dve možnosti, ako sa do hry prihlásiť. Používatelia môžu na prihlásenie využiť už svoj existujúci Google účet, alebo je tu možnosť vytvoriť si účet Pokémon Trainer Club, ktorý má zopár ďalších výhod.  

Cieľom hry je nazbierať čo najviac rôznych Pokémonov. Princíp ich chytania je úplne rovnaký ako vo videohrách, filmoch či kartovej hre Pokémon. Čo sa týka samotnej mapy, tá sa vyobrazuje v štýle anime a ide o upravené verzie Google map, ktoré nahrádzajú skutočné názvy ulíc a orientačné body špecifickými pre svet Pokémon. V hre môžeš nájsť aj vajcia, z ktorých sa neskôr vyliahnu Pokémoni, ktorých si pridáš do zbierky. Jednou z významných častí hry sú Poké Stops. Ide o miesta v reálnom živote, na ktorých môžeš bezplatne nazbierať Poké Balls.  

 

História Pokémon Go 

História hry Pokémon Go je príbehom kultúrneho fenoménu. Keď hra vyšla, takmer všetky mainstreamové kanály sa jej intenzívne venovali. Ľudia chodili po meste, lovili nových Pokémonov a dokonca sa dostávali aj do nebezpečných situácií. Toto pokémonské šialenstvo bolo niečím jedinečným. Aká je história hry, ktorá núti ľudí chytať Pokémonov aj dnes? 

V roku 2010 Google povzbudil svojich zamestnancov, aby zakladali startupy. John Hanke v tom čase založil Niantic Labs v rámci Google. Samotná spoločnosť začala pomaly a tak na začiatku aj jej tím tvorilo iba nejakých 35 zamestnancov. Prvým projektom tohto tímu bol Frield Trip. Táto aplikácia bola postavená na hľadaní zaujímavým a neokukaných miest v tvojom blízkom okolí. Neskôr vznikla hra Ingress, na jej princípoch je aj dnes postavený Pokémon Go.  

Hra Ingress spočiatku fungovala len ako verzia pre Androidy. Bola vydaná v novembri roku 2012 a v októbri 2013 predstavená svetu. Verzia pre iOS prišla až v lete v roku 2014. pomocou funkcií mobilného GPS hráči mohli nachádzať portály po celom svete a interagovať s nimi. Presne tak, ako má dnes Pokémon Go svoje Poké Stops. 

V septembri 2015 sa Niantic dištancovala od Google a stala sa tak suverénnou spoločnosťou, nielen pridruženým startupom. V tom istom čase materská spoločnosť Google, Alphabet Inc, reštrualizovala spôsob, akým sa všetko na internete triedilo. V tomto ondobí Niantic oznámil, že Nintendo a The Pokémon Company investujú do ich projektov 30 miliónov dolárov. Po tomto oznámení sa rozhodli zainvestovať aj iní veľkí hráči. S prílevom peňazí prišlo aj oznámenie, že vznikne hra s názvom Pokémon Go. Po svojom vydaní sa hra dostala na prvé miesto v rebríčkoch vo všetkých krajinách, v ktorých bola vydaná. Držala rekord v počte stiahnutí za jeden týždeň. No toto prvenstvo netrvalo dlho. Niekoľko mesiacov na to, v roku 2016 mobilná hra spoločnosti Nintendo, Super Mario Run zosadila Pokémon Go.  

 Pokémon go

Vplyv Pokémon Go 

Hra vytvárala vplyv takmer všetkými možnými spôsobmi. Najpopulárnejšie kanály sociálnych médií, vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, Snapchatu a Tinderu hlásili pokles používania počas prvých týždňov od spustenia Pokémon Go. Hra bola stiahnutá viac ako 100 miliónov krát, pričom jej priemerný denný príjem je okolo 10 miliónov dolárov. Hráči sa vďaka hre dosť hýbali, len za dva mesiace od jej spustenia užívatelia prešli4,6 miliardy kilometrov, pričom do konca roka 2016 sa to vyšplhalo až na 8,7 miliardy. Na konci roka 2017 používatelia Pokémon Go prešli 15,8 miliardy kilometrov, čo sa rovná vzdialenosti Zeme, ktorá práve prešla koncom slnečnej sústavy. Do roku 2019 hra dosiahla 1 miliardu stiahnutí.  

 

Ako hrať Pokémon Go 

Aj keď v Pokémon Go môžeš robiť množstvo vecí, vrátane dokončovania misií a boja proti ostatným hráčom, tvojím primárnym cieľom je chytať Pokémonov. Divokých, voľne žijúcich Pokémonov môžeš stretnúť pri plnení výskumných úloh alebo v bitkách, no najčastejšie ich nájdeš priamo na mape, v uliciach a štvrtiach.  

Na rozdiel od klasických hier Pokémon v mobilnej aplikácii nepoužívaš svojho vlastného Pokémona na boj a oslabenie divokých príšer. V Pokémon Go je systém trochu jednoduchší, stačí, ak hodíš na niektorého Pokémona Poke Ball potiahnutím prsta nahor po displeji.  

 

Curveball hody a bobule  

Na chytenie mnohých bežných Pokémonov bude stačiť jednoduchý priamy hod. No tvoje šance sa zvýšia využitím hodu curveball. Stačí niekoľkokrát otočiť Poke Ball a následne ho hodiť klasickým spôsobom. Pokémonov môžeš skúsiť kŕmiť bobuľami a snažiť sa ich tak prilákať, vďaka čomu by si ich mohol ľahšie chytiť. Triky s bobuľami sa však nehromadia. Naraz môžeš použiť iba jednu bobuľu a ak sa Pokémonovi podarí z Ballu vymaniť, ide o premárnenú šancu.  

 

Ako vyvinúť Pokémona  

Pokémoni sa v Pokémon Go nevyvíjajú v tradičnom zmysle. V mobilnej aplikácii na to, aby trochu podrástli ich musíš kŕmiť cukríkmi a sladkosťami. Za každého chyteného Pokémona, dostaneš určité množstvo cukríkov, to ťa motivuje zbierať, čo najväčšie množstvo Pokémonov.  

Najlepší spôsob, ako nahromadiť sladkosti je chytiť a vypustiť Pokémona. Až na pár výnimiek sa väčšina Pokémonov v Pokémon Go vyvíja po tom, čo ich nakŕmiš určitým počtom cukríkov. Niektorí Pokémoni však vyžadujú ešte aj špecifickú položku. Scyther napríklad potrebuje Metal Coat a 50 cukríkov Scyther, aby sa vyvinul do Scizora. Všetky potrebné evolučné položky sa zobrazia na stavovej obrazovke Pokémona. 

 

 

Poké Stops a telocvične  

Hra Pokémon Go je určená na hranie, keď si vonku. Má ťa povzbudzovať k tomu, aby si preskúmal svoje okolie. Pokémon Go premení určité pamiatky a miesta v reálnom svete na dva body záujmu, Poké Stops a telocvične.  

Poké Stops sú modré terasové body. Spočiatku sa zobrazujú ako kocka na mape a keď prídeš do interakčného okruhu, zmenia sa na symbol Poke Ball. Telocvične fungujú trochu inak a pripomínajú veže. Namiesto toho, aby si v nich ako pri klasických Pokémonoch bojoval s vodcom telocvične, v tomto prípade môžeš nechať jedného zo svojich Pokémonov v telocvični a tým ju brániť. Farba telocvične naznačuje, ktorý tím ju momentálne ovláda. V závislosti od toho, koľko času tvoj Pokémon bránil telocvičnu, zarábaš Poké Coiny.  

 

Nájazdové bitky  

V telocvičniach sa pravidelne odohrávajú aj nájazdové bitky. Tieto kooperatívne súboje ťa nútia spojiť sa s ostatnými hráčmi, aby ste sa postavili jednému mocnému Pokémonovi. Ak sa vám podarí velikána poraziť v časovom limite, získate niekoľko predmetov spolu s možnosťou chytiť ho.  

Bitky spadajú do štyroch úrovní:  

  • Jednohviezdičkové bitky – obsahujú bežných Pokémonov a zvyčajne ich možno dokončiť sólo. 
  • Trojhviezdičkové bitky – Pokémon disponuje nejakou funkciou a môže vyžadovať, aby si sa spojil s dvoma alebo troma ďalšími hráčmi. 
  • Päťhviezdičkové nájazdy – Ide o legendárnych Pokémonov, ktorí vyžadujú tím najmenej siedmich hráčov. 
  • Mega Raids – Ide o Mega-Evolved Pokémona, ktorý vyžaduje tím najmenej ôsmich hráčov. 

 

Komunitné akcie a eventy

pokemon GO

Od Halloweenu v roku 2016 sa v Pokémon Go pravidelne konajú isté udalosti. Každý mesiac sa koná množstvo podujatí vrátane Dňa komunity. Ide o jednodňovú udalosť, v rámci ktorej je v popredí jeden Pokémon. Ďalšie obľúbené udalosti sú napríklad Fashion Week či Psychic Spectacular. Tieto udalosti trvajú niekoľko dní. Na týchto podujatiach môžeš nachytať viac Pokémonov ako obyčajne, pretože sa objavujú častejšie. Udalosti zvyčajne zahŕňajú aj nové výskumné úlohy, či bonusy, ktoré bežne nie sú dostupné.  

Deň komunity je pravidelná akcia, ktorá sa opakuje každý mesiac. Povzbudzuje hráčov, aby vyšli do ulíc a hrali Pokémon Go spoločne. Zvyčajne sa Deň komunity koná cez víkend a celkovo trvá asi tri hodiny.  

Ide o skvelý spôsob, ako získať kontakty a, samozrejme, vzácneho Pokémona. Napriek tomu, že Pokémon Go hrá každý hráč zvlášť, cieľom je združovať sa a prepájať tak svoje nadšenie zo sveta Pokémon.  

 

Tipy a triky pre hráčov Pokémon Go 

Pokémon Go zjednotil ľudí po celom svete, zaplnil pláže a parky. Táto hra je zadarmo a tak si ju obľúbili dospelí aj deti. Ide o jednu z najúspešnejších mobilných hier všetkých čias. Ako si však získať svojho Pokémona a ktoré triky v hre naozaj fungujú? 

V anime Pokémon Ash Ketchum zaspal v deň, keď mal prijať svojho Pokémona. To viedlo k tomu, že profesor Oak dal Ashovi Pikachua namiesto Bulbasaura, Squirtla alebo Charmandera. Pár sa časom spojil a stal sa jedným z najikonickejších párov v celom anime. Pokémon Go umožňuje hráčom vybrať si aj štartér. Môžeš si teda zvoliť či chceš hrať s Bulbasaurom, Squirtleom alebo Charmanderom. Existuje však aj tajná štvrtá možnosť. Keď sa ti naskytne výber spomínaných Pokémonov, čakaj, pokým nezmiznú. Urob to trikrát a na štvrtý sa ti objaví Pikachu.  

pokemon go

Pokémon Go je jedným z najlepších spôsobov, ako si spríjemniť prechádzku. Každé nové miesto, kam hráči vstúpia, vytvorí aj nové stvorenie čakajúce na odchyt. Chytiť ich všetkých je základom každej hry Pokémon a Pokémon Go. Ďalšou výhodou chôdze je aj získavanie cukríkov pre Pokémonov, ktoré využiješ na ich vývoj a zvyšovanie úrovne.  

S pravidelnými komunitnými dňami a každodennými úlohami na získavanie predmetov je spoločenskosť kľúčom k úspešným príbehom Pokémon Go. Pridaním nového hráča návštevou ponuky priateľov a zadaním ich kódu odomkneš hráčom nové funkcie. Jednou z týchto nových výhod je aj možnosť posielať darčeky. Môže ísť o nové predmety, ako sú napríklad Poké bally, elixíry, nálepky či dokonca vajíčka.  

Pomôckou pri hre Pokémon Go môže byť aj vypnutie rozšírenej reality. Ak je dobre nastavená, môže ísť naozaj o funkciu, ktorá hru povýši. Schopnosť vnímať postavy a celkové prostredie prostredníctvom kamier mobilných zariadení je naozaj fantastická. O využívanie rozšírenej reality v Pokémon Go má aj svoju nevýhodu. Rozšírená realita značne sťažuje chytanie Pokémonov. Vypnutím tohto nastavenia bude Pokémon stabilnejší a tým sa bude dať ľahšie chytiť.  

go pokémon

Hra samotná má k dispozícií množstvo predmetov, ktoré pomáhajú hráčom na ceste k Pokémonom a ich chyteniu. Poké bally liečivé elixíry, vzdialené nájazdy a mnoho ďalších. Najviac podceňovaným a nie až tak využívaným predmetom je kadidlo, ktorému sa však oplatí venovať pozornosť.  

Práve kadidlo dokáže pritiahnuť Pokémonov, ktorí sa už 60 minút na mape neobjavili. Takto získaš celú hodinu chytania Pokémonov navyše. Ide o jednoduchý a účinný spôsob, ako svoj tím posilniť, keď práve nemáš priestor na prechádzanie sa.  

Pokémoni sú roztomilí a niet divu, že sa tešia takej obľube. Mať verného spoločníka, ktorý kráča po tvojom boku naprieč všetkým dobrodružstvám je úžasné. To ale neznamená, že si musíš nechať každého Pokémona, ktoré chytíš. Niekedy je lepšie niektorých sa vzdať.  

 

Pokémon Go: Záver  

Mobilná hra Pokémon Go je aj dnes veľmi vyhľadávaná a obľúbená. Jedným z dôvodov vysokej popularity je, že hra je zadarmo a samotný herný princíp je jednoduchý. Pre mnohých hráčov je aj táto verzia hry nostalgickou záležitosťou. Fenomén Pokémonov začal koncom 90. rokov 20. storočia a trvá dodnes. Samotný Pokémon Go je tak trochu raritou, pretože je to jediný úkaz toho, že sa uchytila hra s rozšírenou realitou. Mladých ľudí tak aj v 21. storočí uchvacuje herný zážitok, ktorý pretavuje animované postavičky Pokémonov do skutočného sveta.