Pokémon Trading Card Game: Aké sú základy hry a ako fungujú jednotlivé karty?
Ak si sa dostal až sem, zjavne ťa Pokémon nielen zaujíma ale aj úplne uchvacuje a fascinuje. V prípade, že nemáš ani poňatia o čom je Pokémon Trading Card Game si na správnom mieste. Bez ohľadu na to, v akej fáze objavovania Pokémon sveta a osvojovania si pravidiel hry sa nachádzaš, máme pre teba všetko. Všetko, čo potrebuješ vedieť o Pokémon Trading Card Game, či už si zberateľ, hráč alebo rodič, nájdeš práve tu. Tak poďme na to!
Pokémon Trading Card Game existuje už viac ako 27 rokov. Po sláve a nesmiernej popularite anime a pôvodnej série hier Nintendo GameBoy spoločnosť The Pokémon Company spustila svoju vlastnú obchodnú kartovú hru v Japonsku v roku 1996. V roku 1999 ju začala prekladať, lokalizovať a distribuovať pre zvyšok sveta.
Pokémon Trading Card Game alebo v skratke TCG je hra, v ktorej sú všetky herné prvky pevne dané. Predstav si, že hráš šach, no namiesto bežných figúrok, ktoré všetci poznáme, nahradíš šachové figúrky rôznymi figúrkami, ktoré majú svoje pravidlá. Aby to bolo ešte zaujímavejšie a popravde aj náročnejšie, tvoj súper môže urobiť presne to isté. Ďalším zaujímavým aspektom TCG je, že karty sa tlačia a predávajú len na obmedzené obdobie. Práve kvôli tomu sa niektorí rozhodli jednotlivé Pokémon karty iba zbierať, bez toho, aby sa čo i len skúšali hrať Pokémon TCG.
Vznik Pokémon TCG
Pokémon Trading Card Game bola pôvodne publikovaná v Japonsku spoločnosťou Media Factory. Prvé súpravy Pokémon TCG sa inšpirovali vtedy vydanými videohrami ako napríklad Pokémon Red.
Prvá sada obsahovala 102 kariet s kresbami od autorov Ken Sugimori, Mitsuhiro Arita a Keiji Kinebuchi. Pokémon TCG sa stal veľmi populárny a tak sa o tri roky neskôr dostali aj do Severnej Ameriky a krátko na to aj do zvyšku sveta. Vznikli turnaje, na ktorých si hráči mohli zmerať svoje sily a dnes sa dokonca pravidelne konajú aj majstrovstvá sveta.
Od svojho vzniku bolo vytlačených viac ako 30 miliárd kariet a niektorí ľudia sú ochotní za určité vzácne kúsky platiť státisíce dolárov.
Na základe Pokémon Trading Card Game boli vytvorené dve videohry Game Boy. V roku 2011 bola predstavená online verzia Pokémon TCG, ktorá spočiatku fungovala iba v rámci prehliadača, no neskôr prišla aj verzia na stiahnutie pre PC, Mac aj iPad.
Základy Pokémon Trading Card Game
Pokémon Trading Card Game je kartová hra určená pre dvoch hráčov. Staviaš v nej vopred pripravené decky so 60 kartami a bojuješ proti svojmu súperovi rôznymi útokmi a schopnosťami. Cieľom hry je poraziť súperovho Pokémona a zostaviť tak čo najsilnejší deck. Jednotlivé zápasy môžu byť rýchle, no môžu trvať aj hodiny.
V hre sú tri typy kariet:
Karty postáv predstavujú Pokémonov používaných na útok.
Energetické karty posilňujú útoky Pokémonov.
Karty trénerov majú rôzne účinky, napríklad liečenie alebo hľadanie konkrétnych kariet.
Karty Postáv
Karty Postáv v hre Pokémon Trading Card predstavujú stvorenia Pokémonov. Týchto typov je 11:
Tráva
Oheň
Voda
Blesk
Boj
Psychika
Colorless
Darkness
Kov
Drak
Víla
Ide o akúsi zhustenú verziu oproti videohrám, kde je typov Pokémonov až 18. napríklad Ľad sa považuje za súčasť Vody a Duch je klasifikovaný ako Psychický typ. Každá karta postáv má dva pohyby. Ide o to, aby si mohol využiť útok alebo schopnosť Pokémona.
Tieto karty sú kategorizované ako základné, pričom môže ísť o štádium 1 alebo 2 daného Pokémona. Karta tiež zobrazuje svoje životy (HP), ktoré udávajú koľko poškodenia jednotlivý Pokémon vydrží. Zahŕňa taktiež informácie o oslabení Pokémona, obrane a o nákladoch na ústup. Slabosť označuje to, ktoré typy Pokémonov toho tvojho zraňujú. Odolnosť zase udáva to, ktorí Pokémoni spôsobia tvojmu menšie poškodenia a náklady na ústup sa vzťahujú na množstvo energetických kariet, ktoré sú potrebné na výmenu aktívneho Pokémona počas hry.
Energetické karty
V Pokémon Trading Card Game je možné ku kartám postáv pripojiť energetické karty, aby si tak posilnil ich útok. Bývajú umiestnené pod kartou postavy a zostávajú tam, kým ich neodstráni určitý efekt alebo akcia. V tomto veľa napovedajú karty postáv, ktoré určujú koľko a aké typy energetických kariet sú potrebné na daný pohyb. Každým kolom môžeš pripojiť iba jednu energetickú kartu, ktorá zodpovedá symbolu pre útok. Colorless alebo akýsi bezfarebný symbol slúži ako divoká karta a môžeš ju použiť na akýkoľvek útok pre akýkoľvek typ energie.
Existuje 9 typov energetických kariet:
Tráva
Oheň
Voda
Blesk
Psychický
Boj
Darkness
Kov
Víla
Trénerské karty
V pokémon Trading Card Game ponúkajú trénerské karty rôzne výhody a sú taktiež v troch variantoch.
Karty predmetov sa hrajú počas tvojho ťahu a pred útokom si ich môžeš pridať koľko len chceš. Každá karta obsahuje pokyny, ako ju používať. Na rovnakej úrovni sú aj karty nástrojov, ktorými môžeš k tvojej karte postavy pripojiť špeciálne efekty. Naraz je možné pripojiť iba jeden nástroj. Ak je tvoj Pokémon napadnutý, karta nástroja sa odkladá do akejsi dlhodobej kôpky, teda uložíš ju bokom a tak skoro si s ňou opäť nezahráš.
Podporné karty sa môžu využiť iba raz za kolo a vedia byť v hre veľmi užitočné. Poskytujú výhody, ako je liečenie Pokémonov, alebo ti umožňuje zložiť karty, ktoré aktuálne máš na ruke a ťahať úplne nové karty.
Karty štadióna zostávajú počas hry aktívne, no súčasne môže byť aktívny iba jeden štadión. Každá karta štadióna má svoje pravidlá. Ak chceš zmeniť štadión, musí ísť o úplne iný typ, ako ten, ktorý sa aktuálne hrá. V momente, keď pridáš nový štadión, ten starý musíš zahodiť aj s jeho efektami.
Čo obsahuje Pokémon TCG karta
Každá karta obsahuje názov Pokémon karty, typ pokémona a jeho životy (HP), etapu, útoky a cenu za ústup.
Názov karty definuje v podstate to, o akú kartu ide. Ak ide o hru v štandardnom formáte, je možné mať v balíčku iba štyri karty s rovnakým názvom. Jedinou výnimkou tohto pravidla sú energetické karty.
Typ Pokémona a jeho životy uvádzajú o akého Pokémona ide a koľko poškodenia môže utrpieť, kým bude vyradený. Ako už bolo spomenuté, každý typ Pokémona má pritom svoje slabé a silné stránky. Väčšinou tieto charakteristiky spolu s obranou bývajú zobrazené v spodnej časti karty.
Etapa poukazuje na aktuálny vývoj tvojho Pokémona. Pokémonov, ktorí boli v hre aspoň jedno kolo, môžeš postupne vyvíjať. No na to tiež potrebuješ karty. Konkrétne kartu s vyvinutou formou tvojho aktívneho Pokémona.
Ak chceš v procese hry vykonať útok, potrebuješ mať k Pokémonovi pripojené množstvo energie, ktorá sa na karte zobrazuje. Číslo napravo ukazuje, koľko škody spôsobí útok súperovmu aktívnemu Pokémonovi.
Cena za ústup zase zobrazuje, koľko energie je potrebnej na presun tvojho Pokémona z aktívnej časti na pomyselnú lavičku.
Hracie pole
Hracie pole pozostáva z Prize cards, Active pot, Bench, Deck a Discard Pile. Všetky tieto časti majú svoje logické následnosti.
Prize cards, alebo teda nejaké aktívne karty slúžia ako náhradníci na lavičke. Keď vyradíš nepriateľského Pokémona, vezmeš si jednu z týchto kariet a budeš ju mať na ruke. Vyhráva ten, kto si ako prvý ťahá poslednú z týchto kariet.
Ďalšou časťou poľa je Activ Pot, teda aktívne miesto, na ktoré každý hráč vyloží svojho aktívneho Pokémona, s ktorým aktuálne hrá. Každý hráč môže mať súčasne iba jedného aktívneho Pokémona. Ak tvoj súper už nemá v hre žiadnych aktívnych Pokémonov, vyhrávaš celú hru.
Spodný riadok hráčskej časti určený pre Pokémonov na lavičke, ide o časť s názvom Bench. Každý hráč môže mať naraz na lavičke až päť Pokémonov. Akýkoľvek Pokémon v hre okrem aktívneho Pokémona musí byť umiestnený v tejto časti.
Každý hráč začína hru so svojím vlastným deckom, ktorý pozostáva zo 60-tich kariet. Aj keď obaja hráči veľmi dobre vedia zloženie svojho decku, nikto sa nemôže pozrieť alebo meniť poradie kariet v balíčku žiadneho hráča, pokiaľ to, samozrejme, niektorá karta nedovoľuje. Deck je uložený v časti nazývanej Deck, ktorá sa nachádza v pravej hornej časti hracieho poľa.
Poslednou zložkou je Discadr Pile, nachádza sa v pravej dolnej časti a ide o miesto pre akýsi odhadzovací balíček. Karty vyradené z hry ukladáš na toto miesto. Idú tam všetci vyradení Pokémoni spolu s ich energetickými kartami. V procese hry sa ti na tomto mieste vytvorí kôpka kariet.
Stavba balíčka
Vytvorenie efektívneho decku je hotovou alchýmiou. Jeden z návodov môže spočívať aj v pochopení rôznych typov produktov Pokémon Trading Card Game.
Booster balíčky sú v popredí každej zbierky Pokémon. Ide o produkt, ktorý obsahuje približne 10 kariet. Tieto balíčky predstavujú lacný spôsob, ako rýchlo a jednoducho zhromaždiť náhodné karty, no nikdy nebudeš vedieť, čo získaš. Vo všeobecnosti však existuje systém náhodných kariet, ktoré sa v balíčku nachádzajú. Ide o jednu vzácnu kartu, 3 až 4 neobvyklé karty a 4 až 5 bežných kariet.
Zaujímavosťou sú posilňovacie boxy, teda krabice s mnohými booster balíčkami vo vnútri. Tieto boxy kupujú prevažne vášniví zberatelia, aby tak zvýšili svoje šance na nájdenie vzácnych kariet v booster balíčkoch. V tomto prípade matematika hovorí jasne. Často je efektívnejšie kúpiť jednu posilňovaciu skrinku ako investovať do nespočetného množstva samotných balení.
Blistrové balíčky sú podobné ako booster balíčky, no sú o niečo drahšie. Obsahujú jednu kartu, ktorá je viditeľná a o ktorej už pri kúpe vieš. Ide o predajný prvok celého balíčka.
Tematické balíčky sú dokonalým produktom pre začiatočníkov. Sú skvelé z mnohých dôvodov a predstavujú úplný prehľad TCG pre nových hráčov. Jedinou nevýhodou tematických balíčkov je, že môžu byť podstatne slabšie ako balíčky tvojich súperov. Sú však veľmi praktické na bežné hranie a testovanie nových kariet.
Súpravy trénerov sú rozšírenou verziou tematických balíčkov. Tieto balíčky sú skvelým spôsobom, ako začať okamžite hrať Pokémon Trading Card Game.
Boxy a kolekcie sú to, čo skúsenejší hráči skutočne vyhľadávajú. Tieto balíčky obsahujú ultra vzácnu kartu. Obsah sa môže meniť, no tieto boxy sú užitočné z mnohých dôvodov. Môžu sa však predražiť, preto je najlepšie urobiť si prieskum a rozhodnúť sa, ktorý z boxov bude pre teba najlepší.
Elitné trénerské boxy slúžia najmä pre konkurenčný hráčsky katalóg kariet. Obsahujú približne osem posilňovacích balíčkov, obaly na karty, rôzne energetické karty každého typu, ukazovatele stavu, kocky a samozrejme aj sprievodcu pre hráča. Aj keď nemusí ísť o najlepšiu kúpu pre začiatočníkov, hráči so skúsenosťami majú tieto boxy radi.
Plechovky sú skôr trikom, no majú aj praktické využitie. Ide o kovovú truhlicu, ktorá obsahuje rôzne kúsky tovarov a ultra vzácnu kartu. Truhlicu následne môžeš využiť na uskladňovanie tvojich kariet.
Deckbuilding nie je niečo, pri čom si raz prečítaš návod a budeš zostavovať neporaziteľné balíčky. Podstatou umenia kombinatoriky je skúšať, skúšať a skúšať.
Turnaje a súťaže na Slovensku
Pokémon je prepracovaný systém líg, turnajov, odborníkov a pravidiel. Kartová hra Pokémon Trading Card Game musí hráčovi ponúknuť oveľa viac než len možnosť kúpiť si pekné karty, ktoré si založí do albumu. Musí ponúkať isté využitie, niečo, čo ho zabaví. Samozrejme, že nový koníček zo začiatku baví každého. Ale, aby to hráča bavilo aj roky a nútilo ho to neustále sa zlepšovať, musí byť vytvorená možnosť hrať neustále s inými hráčmi. Preto vznikli ligy a turnaje.
Ligy sú otvorené pre všetkých hráčov bez ohľadu na ich stupeň znalostí a zručností. Je to výborné miesto, ako sa naučiť základné pravidlá a takisto aj najľahšia cesta, ako sa zapojiť do organizovaného hrania smerujúceho na turnaje.
Ligy sa väčšinou konajú raz týždenne. Česká a Slovenská republika sú relatívne malé a preto u nás, bohužiaľ, veľa líg nie je. Koncentrujú sa vo väčších mestách, ako je Praha, Slaný, Liberec, Ostrava, Bratislava alebo Trnava.
Turnaje sú pravým využitím tvojich kariet. Nie je turnaj ako turnaj a preto sa organizuje niekoľko druhov turnajov. Turnaje sa vždy konajú vo väčších mestách, ktorí majú aktívnu ligu. Najviac turnajov sa u nás koná vo vyššie spomenutých mestách.
Prihlásenie a registrácia na turnaj nie je vôbec zložitá. Ak sa dostaneš do komunity Pokémon, určite ti skúsenejší hráči so všetkým pomôžu. Nezabúdaj sledovať oficiálne stránky Pokémon a skúsiť môžeš aj facebookovú skupinu.
Pokémon Trading Card Game Záver
Pri Pokémon Trading Card Game je toho veľa. A ako si si isto všimol, pri zbieraní kariet máš plno možností. Najlepšie na tom však je, že ti to dáva obrovskú flexibilitu a nikdy sa nemusíš držať jedného konkrétneho spôsobu hrania. Ak je však niečo, čo by si si mal zobrať k srdcu, je to určite to, aby si sa neustále informoval o najnovších produktoch a skúmal, čo kupuješ. Nezabúdaj taktiež na to, že všetko, čo hľadáš nájdeš aj na Card Empire.